Doğal taş sektörü bu fuarı bekliyor

28. Marble İzmir için geri sayım sürüyor

Doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 26 - 29 Nisan 2023 tarihleri arasında sektörün profesyonellerini bir kez daha fuarizmir’de bir araya getirecek. Bu yıl 28.’si gerçekleştirilecek olan Marble İzmir’de, hollerin ve dış alanın tamamı tahsis edilmiş durumda. Yeni tahsis edilen alanlarla birlikte 150 bin metrekareyi aşan, bin 100’ün üzerinde katılımcının yer alacağı fuarda, açılmasına bir ay olmasına karşın sektörün yoğun talebi nedeniyle boş yer kalmadı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, sektöre katkı sağlamaya, Türk doğal taşının dünyaya açılan kapısı olmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanından katılımcısı, yerli ve yabancı ziyaretçi sayısıyla öncü olan Marble İzmir, 2022’de 2 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşıp geçen doğal taş sektörüne, yeni hedeflere ulaşması için katkı sağlayacak. Katılımcı ve ziyaretçilerden alınan geri dönüşler ile gelen talepler doğrultusunda açık ve kapalı tüm alanlar bu yıl da katılımcıların kullanımına tahsis edilecek. Fuarda, tüm doğal taş firmaları fuarizmir’in kapalı hollerinde yer alırken C holünün büyük bir kısmı ile D holünün tamamı teknoloji firmalarına tahsis edilecek. Blok mermer alanının büyüklüğü de geçtiğimiz yıla oranla artırılırken işlenmiş doğal taş sergi alanı için de geçici bir kapalı alan oluşturuldu.

1995 yılında doğal taş sektörünü Kültürpark’ta buluşturarak ilki yapılan Marble İzmir Fuarı’nın ilk yılında toplam doğal taş ihracatı 77 milyon dolarken fuarın da katkısı ile Türkiye’nin doğal taş ihracatı 2022’de 2 milyar 96 milyon dolar olarak gerçekleşti. Doğal taş ihracatının can damarı Marble İzmir, sektörü, sektör de fuarı büyütürken son 10 yılda doğal taş ihracatı, Türkiye ekonomisine milyarlarca dolarlık katkı sağladı. 2022 yılında yerli ve yabancı bini aşkın firmanın katıldığı Marble İzmir’i, Türkiye’nin dört bir yanından ve 145 ülkeden yerli ve yabancı 78 bini aşkın kişi ziyaret etti. Ülkemizin doğal taş zenginliklerini Türkiye ve dünyanın dört bir yanına tanıtan Marble İzmir, 2023 yılı için de doğal taş ihracatının can damarı olmaya devam edecek.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi

Katılımcı firmalarla yapılan görüşmeler doğrultusunda Amerika ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere çok geniş bir coğrafyada ziyaretçi çalışmaları gerçekleştirildi. ABD, Orta Doğu ile Asya ve Avrupa bölgelerindeki ticari ataşeliklerimiz ile iş birlikleri yapılırken Fuar’a, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden katılımcı ve ziyaretçi bekleniyor. Ayrıca, Türkiye’nin dört bir yanındaki ihracatçılar birlikleri, ticaret ve sanayi odaları iş birliğiyle de alım heyeti programları düzenleniyor. Fuarı, yerli ve yabancı 100 bine yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Raif Türk’ün ismi yaşatılacak

Sektöre ve fuara geçmişten günümüze güç katarak katkı sağlayan ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz TÜMMER Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı ve Onursal Başkanı duayen iş insanı Raif Türk’ün isminin, sektör temsilcilerinin de önerisi ile fuarizmir alanda yer alan meydana verilerek yaşatılması sağlanacak.

Kent ekonomisine katkı

Fuar kapsamında; söyleşiler, etkinlikler, atölye vb. çalışmaları, doğal taş tasarım yarışması da düzenleniyor. Marble İzmir; önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da turizmden konaklamaya, ulaşımdan yiyecek içecek sektörüne kadar birçok alanda kent ekonomisine de pozitif etki sağlayacak. Fuar nedeniyle kente gelecek yerli, yabancı katılımcı ve ziyaretçiler, İzmir’de konaklayıp kent ekonomisinde Marble bereketini hissettirecek.

“Değişik” tasarımlar Marble İzmir’le hayat buluyor

Marble İzmir, bu yıl 5.’si düzenlenen Uluslararası Değişik Doğal Taş Tasarım Yarışması’yla da genç tasarımcıları sektörün yenilikçi firmalarıyla bir araya getiriyor. Yarışma kapsamında hayata geçirilecek özgün tasarımlar, 28. Marble İzmir Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşacak. Katılımcıların, projelerinde, mevcut doğal taş ya da doğal taş artıklarından üretilecek dekoratif ev eşyaları tasarladığı yarışmaya, 15 ülkeden genç tasarımcı adayları doğal taş kullanarak oluşturdukları toplam bin 72 özgün projeyle katıldı. Tasarımcıların, jüri değerlendirmesi sonucu finale kalan 28 projesi, sektörün yenilikçi firmaları tarafından hayata geçirilecek ve ödül kazananlar 28. Marble İzmir’de belli olacak. Yarışma ile doğal taş ihracatının, tasarım ve mimariyle desteklenerek katma değeri yüksek ürünlerle yapılmasıyla artması, Türk doğal taşının pazarda yenilikçi yüzünün ortaya konulması amaçlanıyor.

Marble İzmir - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda; mermer, granit, traverten, oniks, limestone, diyabaz, andezit, bazalt, madencilik sarf malzemeleri, fabrika ve atölye sarf malzemeleri, madencilik makineleri, iş makineleri ve ağır ekipmanlar, fabrika ve atölye makineleri, çevre koruma, geri dönüşüm ve kazanım sistemleri, sektörel kuruluşlar ve dergiler, sektörel bilgi işlem ve yazılım firmaları, nakliye ve lojistik hizmetler, finansman ve kredilendirme hizmetleri, kamu ve resmi kurumlar, dernek, birlik ve STK’ları, medya kurum ve kuruluşları yer alacak. Fuar’ın hedef ziyaretçi profilini ise doğal taş işleme makine ve teknolojileri bayi ve toptancıları, doğal taş uygulamacıları, inşaat ve taahhüt şirketleri, proje yönetim ve danışmalık şirketleri, yapı denetim şirketleri, mimarlık ofisleri, yapı marketler, yapı malzemeleri toptancıları, perakendeci ve dağıtıcıları, inşaat makineleri bayi ve toptancıları, madencilik ve doğal taş şirketleri oluşturuyor.